• Elektronika – by żyło się lepiej

     • 25.03.2022

      Maciej Ulinowicz i Jakub Stypka z klasy 3ma uczestniczyli w Konkursie „Elektronika – by żyło się lepiej” organizowanym przez Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami - firmami SIEMENS oraz KAMAMI.

      Zespół przedstawił do konkursu pracę  pt.: „Intel Infuser – Inteligentny zaparzacz „MaJa””. Urządzenie ma ułatwić proces parzenia ziół i herbat, podczas którego tak ważna jest temperatura i czas parzenia. Wykorzystanie urządzenia ma zapobiec popełnianiu błędów podczas parzenia. Jest szczególnie przydatne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, którym umożliwia obsługę na odległość ale też i dla tych, którym „czas zbyt szybko ucieka”.

      Do konkursu można było zgłaszać tylko kompletnie zrealizowane projekty. Prace ograniczające się do pomysłu, koncepcji czy szkicu nie były przyjmowane. Zaparzacz MaJa zdobył wyróżnienie konkursowe.

      Gratuluję i dziękuje za zaufanie.

      Nauczyciel – opiekun Jolanta Arendarska

     • Spacer alejkami Starych Powązek z okazji 150-lecia warszawskiej „KOLEJÓWKI”

     • 14.05.2022

      W sobotę 14 maja 2022r.spod bramy św. Honoraty o godzinie 11.00 rozpoczął się spacer szlakiem grobów nauczycieli i wychowanków "Kolejówki". Na trasę wyruszyło 27 osób. Byli wśród nich nauczyciele i uczniowie szkoły -wyróżniali się żółtymi koszulkami z "7" na plecach; absolwenci - maturzyści sprzed prawie 60 lat; nastolatkowie zastanawiający się nad wyborem szkoły - niektórzy z rodzicami; kolejarze i fani kolejnictwa. Na trasie spaceru znalazły się groby 14 nauczycieli i 8 uczniów. Na chwilę zadumy i modlitwę zatrzymano się przy grobie projektanta i budowniczego Drogi Żelaznej Warszawsko - Wiedeńskiej, inżyniera Stanisław Wysockiego - od września1998 roku patrona szkoły.

      Opiekunowie: p. Agata Pruszczyńska i p. Agnieszka Królak

     • Koło Szachowe

     • 16.05.2022

      Szachy  Technikum  nr 7

       

      W  naszej  Szkole  każdy  może  nauczyć  się  grać  w  szachy

      a  najlepsi  mogą  wziąć  udział  w  Turnieju  o  tytuł  „Króla  64  pól”.

       

      Opiekun: p. Zbigniew Chałas

     • NOC MUZEÓW

     • 14.05.2022

      Nasza szkoła po raz piąty wzięła udział w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym, jakim jest NOC MUZEÓW.

      W sobotę 14 maja w godzinach 19-24 naszą najstarszą  średnią szkołę techniczną w Polsce odwiedziło ponad 400 osób.

      Była to dla nich podróż w czasie od 1873 r. do czasów obecnych. W muzeum szkolnym oglądali archiwalne dokumenty, legitymacje szkolne, zdjęcia, plakaty, książki, zeszyty, pomoce naukowe, odznaczenia,  medale... Mogli poznać sylwetki patronów, wybitnych  nauczycieli i uczniów „Kolejówki” oraz podziwiać modele pociągów.

      Współczesność czekała w szkolnych pracowniach elektrycznej i energii odnawialnej.

      Dużą atrakcją dla zwiedzających była możliwość wyjścia na dach, zobaczenia z bliska paneli fotowoltaicznych i …panoramy Ochoty.

      Gościliśmy m. in. absolwentów (2 najstarsze osoby przekroczyły wiek 80 lat), potomków nauczycieli, obecnych uczniów z rodzinami i licznych mieszkańców Ochoty. Spotykaliśmy się z wyrazami uznania i sympatii.

      Gości oprowadzali p. Maria  Pilich (organizator  wydarzenia) z małżonkiem, p. Zbigniew Chałas, p. Czesław Grzanka, p. Dariusz Wojtasik oraz szóstka absolwentów z ostatnich lat.

      W pracach przygotowawczych aktywnie uczestniczył p. Karol Falkiewicz, który nie mógł być obecny podczas Nocy Muzeów 2022.

     • "Tłuszczańskie Dni Kolei" zorganizowane przez absolwenta "Kolejówki"

     • 14.05.2022

      W  dniu 14 maja br. w Tłuszczu odbyło się spotkanie fanów Kolei. To drugie "Tłuszczańskie Dni Kolei" organizowane przez absolwenta szkoły Kacpra Kamińskiego. Impreza została wsparta przez spółki kolejowe. Nie zabrakło na niej absolwentów i uczniów naszej szkoły dawnej "Kolejówki". Jeżeli  ktoś z Was przeoczył w bieżącym roku to wydarzenie - organizator i wszyscy wolontariusze zapraszają za rok. Największą atrakcją  była wycieczka pociągiem Inter City do Wieliszewa (kolejarze wiedzą po co). Mnie osobiście zainteresował pociąg do układania /naprawy torów. Było super.

      Opiekun p. Jolanta Arendarska

     • Spotkanie z panem Markiem Moczulskim

     • 11.05.2022

      11.05.2022 r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek uczniowie klasy 1tk mieli okazję spotkać się i porozmawiać z autorem książek i folderów o tematyce kolejowej p. Markiem Moczulskim, absolwentem „Kolejówki”.  Opowiadał on o swoich wydawnictwach i zainteresowaniach m. in. osobami zasłużonymi dla rozwoju kolei w Polsce. Uczestnicy spotkania zostali przez autora obdarowani kalendarzykami i zakładkami z postacią patrona naszej szkoły inż. Stanisława Wysockiego.

      Organizatorem spotkania była p. Maria Pilich.

     • JUBILEUSZOWE REFLEKSJE

     • 14.05.2022

      JUBILEUSZOWE REFLEKSJE

       

      z okazji 150-lecia warszawskiej „KOLEJÓWKI”

      na spacer alejkami Starych Powązek

      szlakiem grobów nauczycieli i wychowanków szkoły

      zaprasza jej absolwent

      MAREK MOCZULSKI

      (trakcja elektryczna, 1970 rok)

       

      Zbiórka: Stare Powązki, brama św. Honoraty; 14 maja 2022, godzina 11.00. Spacer potrwa ponad dwie godziny.

       

      Na chwilę refleksji, modlitewnej zadumy zatrzymamy się przy grobach m.in.: inżyniera Stanisława WYSOCKIEGO (1805-1868), projektanta i budowniczego Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, od września 1998 roku patrona szkoły; kompozytora Zygmunta NOSKOWSKIEGO (1846-1909); pioniera krajoznawstwa Aleksandra JANOWSKIEGO (1866-1944); językoznawcy Stanisława SZOBERA (1879-1938); zapaśnika Władysława PYTLASIŃSKIEGO (1863-1933); kilku dyrektorów szkoły, jej nauczycieli i uczniów.

     • Wycieczka klasy 1tk do STACJI MUZEUM

     • 5.04.2022

      W kwietniu klasa 1tk odwiedziła STACJĘ MUZEUM – muzeum kolejnictwa na Dworcu Głównym w Warszawie.  Nie dla wszystkich to były nieznane tematy. Po Muzeum kolegów oprowadził Dominik Szurgot. Dominik wykazał się bardzo dużą znajomością taboru, urządzeń i historii kolei.

      Ciekawostką była ekspozycja czasowa „Satyry kolejowe” autorstwa ks. Janusza Grygiera (z Mostówki). To było bardzo udane wyjście.

      Zdjęcia Szymon Trojanowski i Jolanta Arendarska.

      Opiekunami byli: Małgorzata Niedzieska i wychowawca – Jolanta Arendarska

     • Powodzenia podczas egzaminów maturalnych!

     • 4.05.2022

      Trzeciego maja, oprócz obchodów rocznicy uchwalenia konstytucji, nasze myśli krążą wokół Maturzystów. Kwitnące kasztany przypominają, że to już jutro dla wielu Abiturientów rozpoczną się jedne z najważniejszych egzaminów w życiu.

      Maturzyści, życzymy Wam, by wszystkie polecenia okazały się łatwe, a temat rozprawki pozwolił na szybki dobór właściwych tekstów. Wierzymy w Was, wiemy że stres, który teraz odczuwacie, łatwo zamienicie w intensywną pracę nad kolejnymi zadaniami. Wszyscy trzymamy za Was kciuki! Powodzenia!

      Na wszelki wypadek powtórzcie "Pana Tadeusza", "III część Dziadów" i "Wesele"

     • XVIII edycja akcji kulturalnej Nocy Muzeów

     • 14.05.2022

      Przed nami 14 maja i XVIII edycja akcji kulturalnej Nocy Muzeów!

      Nasza szkoła po raz piąty bierze udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zwiedzanie muzeum najstarszej (w 2023 r. będzie obchodzone 150-lecie!) średniej szkoły technicznej w Polsce to wyjątkowa podróż w czasie od 1873 r. do dziś. Ponadto będzie można zobaczyć współczesność w kilku szkolnych pracowniach technicznych.

      Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 14 maja (sobota) w godzinach19-24!

     • Wręczenie Uczniom klas czwartych świadectwa ukończenia Technikum nr 7.

     • 29.04.2022

      Dzisiaj wręczyliśmy Uczniom klas czwartych świadectwa ukończenia Technikum nr 7. Radością napełnia nas fakt, że nasi Abiturienci nie tylko uzyskali wysokie wyniki w nauce, ale też pięknie zaznaczyli się w historii Szkoły pracą społeczną, sukcesami sportowymi i artystycznymi. Drodzy Abiturienci, każdy koniec to nowy początek… życzymy Wam dzisiaj szerokiej drogi! Jesteśmy przekonani, że gdziekolwiek rzuci Was los, będziecie godnie reprezentować naszą szkołę. Pamiętajcie też, że jej drzwi będą dla Was zawsze otwarte. Idźcie odważnie przez życie. Nie bójcie się marzyć i spełniajcie swoje marzenia. Wytyczajcie sobie ambitne cele i realizujcie je. Nigdy nie traćcie nadziei, ani wiary we własne siły i umiejętności. Pamiętajcie, że o wartości człowieka decyduje to co ma w sercu. Życzymy Wam wytrwałości, radości i powodzenia na egzaminie dojrzałości!!!

      Niech słowa Marii Skłodowskiej-Curie towarzyszą Wam na każdym etapie życia ,,Nikomu z nas życie, zdaje się, bardzo łatwo nie idzie, ale cóż robić, trzeba mieć odwagę i głównie wiarę w siebie, w to, że się jest do czegoś zdolnym i że do tego czegoś dojść potrzeba. A czasem wszystko się pokieruje dobrze, wtedy kiedy najmniej się człowiek tego spodziewa".

     • Mistrzostwa Mini Sumo w Technikum nr 7 w Warszawie

     • 28.04.2022

      Mistrzostwa Mini Sumo w Technikum nr 7 w Warszawie to impreza zorganizowana przez Koło Mechatroniczne, która odbyła się w czwartek 28 kwietnia 2022 w naszej szkole.

      Zespoły, które wzięły udział w imprezie składały się z uczniów klas mechatronicznych: 3ma, 3ca, 3cb, 1m. Każdy zespół przybrał nazwę, pod którą występował w konkursie. Nasi kibice stawili się licznie. Większość uczniów naszej szkoły chociaż przez chwilę uczestniczyła w zawodach jako publiczność. Pula nagród w tym roku dzięki naszym Sponsorom (NN oraz Radzie Rodziców Technikum Nr 7) wynosiła niemal 4000 zł.

      Po zawodach nagrody zostały wręczone przez Panie Dyrektor. Szczęśliwcy z zespołu BDM otrzymali drukarki 3D Ender 3. Zespoły z miejsc 2 i 3 także otrzymały nagrody.

     • Wycieczka do Teatru Kamienica

     • 25.04.2022

      W dniu 25.04.2022 r. odbyła się wycieczka klasy 3mb oraz 1m do Teatru Kamienica na sztukę pt. My dzieci z dworca ZOO. Spektakl powstał w oparciu o reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka o tym samym tytule. Dziennikarze niemieckiego Sterna w serii wywiadów przeprowadzonych w połowie lat 70 XX wieku, ujawnili wstrząsający obraz młodzieży berlińskiej, która w latach 60. i 70. XX wieku, w okolicach dworca kolejowego Berlin ZOO, pozbawiona opieki i wsparcia popadała w narkomanię, alkoholizm i nędzę. Sztuka "My, dzieci z dworca ZOO" jest opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą a tragedią.

      Wycieczka odbyła się pod opieką p. Magdaleny Kołodziejskiej oraz p. Emilii Bieńkowskiej.

     • V Ogólnopolski Konkurs "Technik OZE Wszystko Może"

     • 21-22.04.2022

      WIELKI SUKCES w V Ogólnopolskim Konkursie "Technik OZE Wszystko Może" Misztal Tymon oraz Korzeniewski Kacper zajęli bardzo dobre 6 miejsce w Polsce .

      W dniach 21-22.04.2022 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku odbył się V Ogólnopolski Konkurs „Technik OZE wszystko może”.

      Konkurs składał się z etapu teoretycznego (test wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii) oraz praktycznego (wykonaniu instalacji hydraulicznej ze stali, miedzi oraz polipropylenu a następnie musieli wykonać odejścia od powstałych instalacji).

      Po zmaganiach w części teoretycznej uczestnicy wybrali się na wycieczkę do zakładu produkującego maszyny rolnicze.

      W konkursie centralnym wzięło udział 12 drużyn z różnych części kraju, tj. Warszawy, Zielonki, Golądkowa, Lęborka, Swarożyna, Kartuz, Słupska, Miętnego, Gdyni, Gdańska, Torunia oraz zespół gospodarzy z miasteckiego ZSOiT.

      Gratulujemy uczniom osiągniętego wyniku i wzorowej postawy w czasie konkursu.

      Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z konkursu.

      Opiekun: p.Jakub Niewczas

     • Wycieczka na Wydział SIMR Politechniki Warszawskiej

     • W dniu 27 kwietnia klasa 3 cb wzięła udział w wycieczce na Wydział SIMR Politechniki Warszawskiej. Zaprezentowano badanie wytrzymałości materiałów i podstaw konstrukcji maszyn. Uczestnicy mieli okazję obserwować próbę rozciągania próbek metali stopów według prawa Hooke'a, próbę badania twardości stali metodą Brinella, Rockwella i Vickersa. Uczniowie obejrzeli również badanie drgań pręta oraz metodę udarową badania próbek stalowych za pomocą młota Charpy'ego.

      Opiekunowie: p. Małgorzata Aleksandrowska oraz p. Grzegorz Malinowski.

     • Mistrzostwa Dzielnicy Ochota w piłce nożnej chłopców

     • W kwietniu odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Ochota w piłce nożnej chłopców. Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w tych zawodach i tym samym wywalczyła historyczny awans na rozgrywki Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Ciężka praca uczniów na zajęciach pozalekcyjnych oraz szereg wyrzeczeń przyniosły końcowy sukces. Słowa uznania należą się również dla opiekuna zespołu Pana Kacper Hawryluka za odpowiednie przygotowanie oraz zmotywowanie zawodników.

      Technikum nr 7 reprezentowali: Wietrzyński Bartosz, Skowroński Bartłomiej, Grądziel Wiktor, Komosa Sebastian, Nieścieruk Ruben, Paczkowski Oskar, Kutwin Jakub, Hendrych Łukasz, Maliszewski Jakub, Sitek Bartosz, Wysokiński Konrad, Borkowski Jakub, Szadkowski Stanisław.

     • Wycieczka edukacyjna do firmy DMG MORI

     • 20 kwietnia Uczniowie z klas mechatronicznych wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do firmy DMG MORI w Pleszewie, zorganizowanej przez Fundację Ziemia i My.

      Głównym celem wycieczki było poznanie przez młodzież procesu technologicznego i produkcyjnego, profilu zakładu, stanowisk pracy, struktury zatrudnienia, organizacji pracy oraz rzeczywistych warunków pracy. Uczniowie z bliska obserwowali potężne maszyny i przyglądali się każdemu stanowisku pracy w przedsiębiorstwie.

      W czasie wycieczki zapoznali się z pracą w takich działach Firmy DMG MORI jak: produkcja komponentów – obróbka CNC, dział kontroli jakości, magazyn, montaż maszyn serii CMX, CLX, montaż wrzecion.

      Opieka: Emilia Augustyn i Agnieszka Królak