• Wycieczka do parku wodnego Suntago

     • 24.11.2022

      W październiku, na wycieczkę do parku wodnego, Suntago, wybrała się klasa 1 tk, pod opieką Marcina Wiktorzaka i Radosława Dudkowskiego. Klasa podczas pobytu w parku wodnym, mogła zintegrować się przy atrakcjach znajdujących się w Suntago, takich jak zjeżdżalnie wodne oraz sztuczne fale. Uczniowie mieli możliwość korzystania z basenu, gdzie  doskonalili umiejętność pływania,która  poprawia kondycję fizyczną.
      Dodatkową atrakcją był przejazd zabytkowym autobusem Jelcz L11, który powstał z połączenia podwozia Ikarusa ze skróconym o metr nadwoziem pojazdu, Jelcz PR110.  

     • Rewitalizacja nagrobka śp. Aleksandra Uzarowicza

     • 23.11.2022

      Szanowne Koleżanki i Koledzy,

      absolwenci i sympatycy Technikum nr 7  d. „Kolejówka”

      im. Stanisława Wysockiego w Warszawie

       

      W roku 2023 - Jubileuszu 150-lecia istnienia NASZEJ SZKOŁY, chcemy podjąć zbiorowy trud rewitalizacji nagrobka śp. Aleksandra Uzarowicza - wieloletniego nauczyciela i dyrektora.

      Nagrobek wykonany głównie z lastrico, jest w dość złym stanie. Płyta główna (na której uwiecznione są trzy nazwiska zmarłych z rodziny Szukalskich) jest bardzo spękana, inskrypcje w znacznej części już nieczytelne. Belki podpierające płytę główną (niewidoczne na zdjęciu) są w podobnym stanie.

      Płyta czołowa z piaskowca, uwieczniająca Aleksandra i Marię Uzarowiczów, wymaga wymiany, inskrypcje w niedługim czasie staną się też mało czytelne.

      Grób, sądząc po zniczach, jest nadal odwiedzany przez trzecie już pokolenie członków rodziny, a także wychowanków śp. Dyrektora Aleksandra Uzarowicza.

      Osoby chętne do pomocy w rewitalizacji proszone są o bezpośredni kontakt
      z absolwentem Technikum Kolejowego:

      Waldemar Matejak -  wydział trakcji elektrycznej w roku 1968,
      tel. nr 691 150 505; w.matejak@gmail.com

     • Praktyki szkolne w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

     • 22.11.2022

      Praktyki zawodowe w szkołach technicznych są integralną częścią procesu edukacji w tego typu szkołach i jedną z ważniejszych form kształcenia zawodowego. Co roku uczniowie klas trzecich i czwartych mają możliwość pozyskania i poszerzenia wiedzy i umiejętności oraz zdobycia doświadczenia zawodowego w wybranym przez siebie kierunku.

      W tym roku szkolnym dzięki staraniom Zarządu Dzielnicy Ochota, a zwłaszcza Pana Burmistrza Sławomira Umińskiego, uczniowie Technikum nr 7 rozpoczęli praktyki w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

      Miejsce to jest niezwykle ważne dla uczniów kształcących się na profilu technik transportu kolejowego, ponieważ tam przez miesiąc uczniowie mają możliwość obserwacji pracy dyżurnego ruchu, zapoznania się z regulaminem technicznym stacji nastawczych oraz instrukcją obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Doświadczają specyfiki pracy na stanowisku dyżurnego ruchu oraz utrwalają wiedzę na temat działania tych urządzeń.

      Wyrażamy wdzięczność Zarządowi Dzielnicy Ochota za pomoc w pozyskaniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jako instytucji wspierającej kształcenie zawodowe na kierunkach związanych z koleją w Technikum nr 7.

     • Lekcja WF z Mistrzem

     • 18.11.2022

      W piątek, 18 listopada w ramach projektu „Lekcja WF z Mistrzem”, Technikum nr 7 d. "Kolejówka" odwiedził Paweł Zagumny siatkarz, grający na pozycji rozgrywającego, Mistrz Europy z 2009 i Mistrz Świata z roku 2014.

      Wydarzenie realizowane było w dwóch formach: prelekcji o charakterze upowszechniania aktywności sportowej, a także warsztatów praktycznych, prowadzonych przez Pana Pawła Zagumego. Spotkanie z wybitnym sportowcem było niezwykle wartościowe dla Uczniów, którzy łatwo nawiązali kontakt ze znanym sportowcem, bez skrupułów wypytywali siatkarza o szczegóły kariery. Lekcja siatkówki z Mistrzem na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.

      Tę niezwyczajną lekcję wychowania fizycznego uświetnił swoją obecnością Pan Sławomir Umiński, Zastępca Burmistrza, Ochota - dzielnica m.st. Warszawy.

     • Stacja Warszawa Zachodnia

     • 15.11.2022

      15 listopada uczniowie klasy 3eg udali się na teren modernizowanej stacji Warszawa Zachodnia. Przedstawiciele firmy Budimex uświadomili uczniom, jak ważna jest to inwestycja dla Polski - stacja Warszawa Zachodnia jest głównym wyznacznikiem rozkładów połączeń kolejowych dla całego kraju.

      Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi nowy wielofunkcyjny budynek, w którym w przyszłości będą mieściły się pomieszczenia biurowe. Mogli także obejrzeć, niedostępne miejsca na terenie budowy, takie jak podziemny tunel tramwajowy i przejście podziemne.

      Uczestnicy wycieczki mogli obserwować pracę nowoczesnych pojazdów, które są wykorzystywane przy modernizacji stacji.Wycieczka pozwoliła młodzieży na nawiązanie kontaktów z inżynierami oraz innymi pracownikami firmy BUDIMEX.

      Opiekunowie: Pani Karolina Kozak, Pani Marta Jastrzębowska

     • Szkoła do Hymnu

     • 10.11.2022

      Punktualnie o godzinie 11.11 w naszej szkole rozbrzmiał ,,Mazurek Dąbrowskiego", w ten sposób nasze technikum włączyło się do ogólnopolskiej akcji #SzkoładoHymnu, w której bierzemy udział od początku jej istnienia. W ten sposób uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI

      Nad powodzeniem akcji czuwali: Panie, Agata Pruszczyńska, Agnieszka Królak i Pan Grzegorz Kietliński

     • Udział w obchodach  Narodowego Święta Niepodległości na Ochocie

     • 10.11.2022

      Ochockie obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w przeddzień święta – tzn. 10 listopada  2022 r.

      Korowód z flagami, biało-czerwonymi kotylionami i chorągiewkami  złożony z uczniów oraz  przedszkolaków z Ochoty wraz ze swoimi nauczycielami i  dyrektorami przeszedł spod budynku Urzędu Dzielnicy Ochota  przy ul. Grójeckiej 17a na Plac Narutowicza. Na czele korowodu, przy dźwiękach Poloneza szli członkowie Zarządu i radni Dzielnicy Ochota.

      Na Placu Narutowicza miała  miejsce inscenizacja - powitanie marszałka Józefa Piłsudskiego i odczytanie przez niego odezwy. W roli marszałka  wystąpił aktor i mieszkaniec Ochoty - Maciej Rayzacher. Następnie zostały złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem Gabriela Narutowicza - pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i odśpiewany Hymn Polski.

     • Targi Warsaw Industry Week

     • 10.11.2022

      W pierwszy poniedziałek listopada uczniowie z klasy mechatronicznej wzięli udział w wycieczce do podwarszawskiego Nadarzyna. Wycieczka zorganizowana była przez opiekuna Koła Mechatronicznego, Rafała Kwiatkowskiego MEng z pomocą p. Grzegorza Malinowskiego. Celem podróży były Targi Warsaw Industry Week, poznanie nowinek i trendów w technologiach stosowanych w różnych gałęziach przemysłu, takich jak: maszyny i narzędzia do obróbki metalu,  drewna, tworzyw sztucznych, automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych, oprogramowanie, metrologia przemysłowa, cięcie i szlifowanie, badania i rozwój, BHP i wiele innych. Wycieczka pozwoliła młodym adeptom mechatroniki na nawiązanie kontaktów oraz spędzenie czasu wśród profesjonalistów w swoich branżach, jak i nauczenie się nowych rzeczy, których w inny sposób nie mogliby przyswoić.

      Opiekunowie: R. Kwiatkowski i G. Malinowski

     • Ekocyrkularni

     • 4.11.2022

      4 listopada 2022 roku uczniowie Technikum wzięli udział w I edycji konkursu popularyzującego wiedzę o gospodarce, o obiegu zamkniętym "Ekocyrkularni”. Celem Konkursu jest m.in. promowanie gospodarki cyrkularnej - obiegu zamkniętego oraz ukazanie i docenienie pomysłowych i oryginalnych pozalekcyjnych aktywności szkół i​ nauczycieli, z terenu województwa mazowieckiego.

      W ramach konkursu odbyła się lekcja w klasie  3e, poświęcona tematyce gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem konkursu było zwiększanie świadomości ekologicznej i nabywanie umiejętności segregowania odpadów.

      Szkolnym koordynatorem konkursu była Pani Svitlana Różańska.

     • Pro Memoria w Technikum Nr 7

     • 28.10.2022

      28 października 2022 r. uczniowie Technikum nr 7 w Warszawie, wraz z opiekunami, po raz trzydziesty odwiedzili groby byłych dyrektorów, nauczycieli i wychowawców, w tym grób patrona szkoły – inż. Stanisława Wysockiego.

      Tradycję zapalania zniczy, w przeddzień święta, w którym wspominamy wszystkich zmarłych, zainicjowali absolwenci szkoły, a dziś tę tradycję kultywują uczniowie Technikum nr 7.

      W roku jubileuszu 150 – lecia istnienia najstarszej szkoły technicznej w Polsce, młodzież odwiedziła 17 warszawskich i podwarszawskich cmentarzy i zapaliła na grobach 87 zniczy.

      „Jest coś, co śmierci się opiera, to pamięć, ona nie umiera” – słowa te zawsze przyświecały i będą przyświecać uczniom i nauczycielom Technikum nr 7.

     • Przysięga wojskowa

     • 29.10.2022

      29 października, Delegacja Technikum nr 7 d. "Kolejówka" miała zaszczyt wziąć udział w uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, która odbyła się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział Pani Dyrektor, Agnieszka Borkowska-Gut, Pani Wicedyrektor Agnieszka Królak, Pan Czesław Grzanka wraz z pocztem sztandarowym. Delegacja została zaproszona przez cz.p.o. Dowódcę Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, ppłk Marcina Kujawę, z którym nasza szkoła współpracuje od lat. Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy wyróżnieni tym zaproszeniem. Nasi Uczniowie z dumą i godnością reprezentowali Technikum nr 7 d. "Kolejówka".

      Warto dodać, że Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową wprowadziła w tym roku Ustawa o Obronie Ojczyzny. Po odbyciu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej elewi stają się żołnierzami w stopniu szeregowego.

      Amor Patriae Nostra Lex

     • Spotkanie z maszynistą Koleje Mazowieckie

     • 24.10.2022

      W poniedziałek 24 października, Uczniowie z klasy 2tk spotkali się z Panem Marcinem Jabłońskim, maszynistą Koleje Mazowieckie - KM Pan Jabłoński opowiedział o pracy maszynisty oraz o wymaganiach, które trzeba spełniać, by pracować w tym zawodzie. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali historyjek i anegdot związanych z zawodem kolejarza. Na zajęciach wykonali również dwa przykładowe zadania, które przeprowadzane są w trakcie badań psychotechnicznych na licencję maszynisty. Pod koniec prezentacji Uczniowie otrzymali upominki od Koleje Mazowieckie - KM. Po spotkaniu z Panem Marcinem Jabłońskim Uczniowie wzięli udział w sesji zdjęciowej, a zdjęcia mają być opublikowane w wewnętrznej gazetce Koleje Mazowieckie - KM

     • Wycieczka GRAHAM PACKAGING POLAND

     • 24.10.2022

      W poniedziałek, 24 października uczniowie klasy 4mb w towarzystwie kilkorga uczniów klasy 4ma i 2m, wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do zakładów GRAHAM PACKAGING POLAND zlokalizowanych w Warszawie Międzylesiu i Sulejówku. Firma GRAHAM jest wiodącym w branży dostawcą rozwiązań w zakresie zrównoważonych opakowań.

      Organizatorem wycieczki była fundacja "ZIEMIA I MY", która w ramach projektu "Moja przyszłość w moich rękach" dała młodzieży możliwość bezpośredniego kontaktu z działalnością produkcyjną przedsiębiorstwa. Uczniowie zapoznali się z pracą w działach:
      • sprzedaży i obsługi klienta,
      • konstrukcyjnym,
      • logistyki i zakupów,
      • planowania produkcji technologii,
      • obróbki skrawaniem i ślusarni,
      • działem jakości

      Każdy uczestnik miał możliwość rozmowy z pracownikiem konkretnego działu, poznania procesu technologicznego i produkcyjnego zakładu oraz zaznajomienia się z rzeczywistymi warunkami pracy panującymi w firmie.

      Opiekunami wycieczki były panie: Małgorzata Deszczyńska i Agnieszka Królak

     • Wycieczka

     • W przedostatni weekend października chętni uczniowie z klas technik transportu kolejowego (tk) i elektroenergetyk transportu szynowego (eg) wzięli udział w wycieczce do Zagórza i Rabki Zdrój zorganizowanej przez koło kolejowe. Celem podróży był przejazd liniami kolejowymi nieeksploatowanymi w regularnym ruchu pasażerskim (Włoszczowice - Połaniec - Tarnobrzeg i Chabówka - Nowy Sącz), poznanie taboru eksploatowanego w innych częściach Polski, a także test linii A3 i A9 organizowanych przez Koleje Małopolskie. Pierwszym konduktorem sprawdzającym bilety na tej wyprawie był... absolwent naszego Technikum.  

      Opiekunowie koła: K. Madej, M. Częstochowski

     • Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

     • 24.10.2022

      24.10.2022 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych uczniowie klasy 3eg mieli okazję spotkać się z autorem książek i broszur o tematyce kolejowej, dziennikarzem p. Markiem Moczulskim. Opowiadał on o swoich wydawnictwach i zainteresowaniach m. in. kolejami wąskotorowymi oraz osobami związanymi z historią kolei w Polsce m. in. inż. Stanisławem Wysockim, inż. Józefem Nowkuńskim i pisarzem Władysławem Reymontem. Pan Marek Moczulski ukończył Technikum Kolejowe (specjalność trakcja elektryczna) w 1970 r., nawiązał zatem również do jubileuszu 150-lecia naszej szkoły.

      Organizatorem spotkania była p. Maria Pilich.

     • Wycieczka uczniów klasy 2tk

     • 11.10.2022

      W dniu 11 października 2022 r. uczniowie klasy 2tk odwiedzili Izbę Tradycji EKD/WKD i zaplecze techniczne Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wśród pamiątek, które obejrzeli, najciekawszym zachowanym do dziś eksponatem, był wagon silnikowy EKD, produkcji angielskiej z 1927 r. z zachowanymi elementami z tego okresu, udostępniany okresowo dla zwiedzających. W 2016 r. dołączył do niego elektryczny zespół trakcyjny serii EN94 (EN94-40) z 1972 r. Pracownicy WKD udostępnili również tabor serii EN95, EN97 i EN100, a także wytłumaczyli zainteresowanym różnice pomiędzy seriami. Wycieczka została w całości przygotowana przez uczniów klasy 2tk.

      Dziękujemy pracownikom WKD za oprowadzanie naszych uczniów.

      Opiekunowie: J. Arendarska, M. Częstochowski

     • 3lg i 2lg z wizytą w PKP Cargo Connect

     • 18.10.2022

      Celem wycieczki było zapoznanie z technologią pracy terminala. Uczniowie wraz z opiekunami zostali przywitani przez Pana kierownika Adama Kotarskiego, który oprowadził ich po terminalu przeładunkowym, następnie zapoznał z urządzeniami, takimi jak kalmar. Opowiedział również o organizacji portu i specyfice pracy. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega transport intermodalny, jaka jest przepustowość portu i jakie są wiodące kierunki dostaw. Na koniec Pan kierownik opowiedział o zasadach i standardach obsługiwanych klientów. Uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem

      Opiekunowie: p. M. Gajos, p. D. Wójcik, p. P. Żurkowska