• Szkoła pamięta

     • Listopad to wyjątkowy miesiąc w polskiej tradycji - miesiąc zadumy i skupienia. Pamiętamy o tych, których nie ma już wśród nas, odwiedzamy groby swoich bliskich. Wspominamy. 

      Dzień Zaduszny to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych bliskich zmarłych, znajomych i tych, których znaliśmy ,,tylko przez chwilę".

      Uczniowie Technikum nr 7 d. "Kolejówka", jak co roku wzięli udział w akcji #Szołapamięta. Młodzież odwiedziła groby i zapaliła znicze zmarłym nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. 

      „Ciszą cmentarną ukołysani,
      z dala od życia i znoju,
      dobiwszy wreszcie cichej przystani,
      odpoczywają w pokoju.
      A choć ich życia płomień zgasł,
      to myśli o nich są przecież w nas”.

     • Wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów

     • 26 października odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Z naszej szkoły stypendium otrzymał uczeń klasy 5ma, Michał Hoinca. Akty przyznania stypendiów wręczała Mazowiecka Kurator Oświaty, Pani Aurelia Michałowska wraz z Wicewojewodą Mazowieckim. Zarówno Michałowi, jak i jego Rodzicom wielkie gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w nauce.

     • Paczka na Gwiazdkę

     • Pierwszego dnia zbiórki naszym celem było obdarowanie PACZKĄ NA GWIAZDKĘ jednego małego pacjenta. Drugiego dnia zaczęliśmy nieśmiało marzyć o zarezerwuwaniu dwóch listów. Dziś już wiemy, że Wasze zaangażowanie w akcję przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! Wolontariusze wybiorą aż trzy listy małych pacjentów!

      PODSUMOWUJĄC: 3 dni zbiórki, 5 cudownych Wolontariuszy: Wiktoria Kapela, Zosia Dubelska, Ola Chylińska, Sebastian Tryfon, Robert Dębski i.......1092,28 zł, 65 eurocentów i 1 frank szwajcarski!

      Jesteście cudowni! Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

      I jeszcze kropka nad "i": Wobec takiego zaangażowania nie mogliśmy nie zareagować. Czwarty pacjent zostanie obdarowany i wybrany przez najcudowniejszy team opiekunów Wolontariatu: Olga Chojnacka i Daniel Szafarz - dziękuję, że ten prezent stworzymy razem.

      Wszystkim tym, którzy akcję chcą przesłać dalej pozostawiamy link: https://paczkanagwiazdke.pl/

      Spełniajcie marzenia dzieci! 

      Dobro wraca!

      Koordynatorem akcji byla Pani Monika Lange.

     • Absolwenci świętowali 150-lecie swojej szkoły

     • Pierwszym punktem odchodów była msza św. w intencji absolwentów, byłych nauczycieli i obecnej społeczności szkolnej w czwartek 12 października 2023 r. w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Celebrowali ją czterej księża, z których trzej to absolwenci Technikum Kolejowego.

      Potem nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego, ufundowanego przez absolwentów, nagrobka dyrektora technikum z lat 1945-1965 – Aleksandra Uzarowicza oraz zapalenie zniczy na grobach innych dawnych dyrektorów szkoły, pochowanych na cmentarzu powązkowskim.

      W uroczystościach tych brały udział 2 poczty ze sztandarami szkoły obecnym i poprzednim.

      W sobotę 14 października 2023 r. absolwenci uroczyście świętowali 150-lecie swojej szkoły.
      Odsłonięto w Parku 5 Sióstr kamień z tabliczką „Aleja Warszawskiej Kolejówki” . Odsłonięto i poświęcono przed budynkiem szkoły kamień z pamiątkową tablicą.

      Później wszyscy spotkali się auli szkolnej – razem 445 osób – na XI Zjeździe Absolwentów Warszawskiej „Kolejówki”!
      W tym uroczystym dniu na zaproszenie absolwentów przybyli panowie Sławomir Umiński i Grzegorz Wysocki – zastępcy burmistrza Dzielnicy Ochota oraz dyrektor szkoły pani Agnieszka Borkowska-Gut ze swoim zastępczyniami paniami Magdaleną Kołodziejską, Agnieszką Królak i Ewą Łapińską oraz kierownikiem szkolenia praktycznego, panem Andrzejem Dąbkiem. Byli również dawni dyrektorzy szkoły Zbigniew Chałas i Jerzy Staniszewski, zasłużeni dla Technikum Kolejowego panowie Janusz Kamiński b. minister komunikacji i Ryszard Olszewski b. naczelny dyrektor Centralnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych oraz Zdzisław Gosk– wiceprezes Zarządu Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej.

      Zaproszenie ze wzruszeniem przyjął również pan Grzegorz Rabanowski, syn inż. Jana Rabanowskiego, który był patronem szkoły w latach 1959-1990.
      Nie zabrakło oczywiście byłych, bliskich sercom wychowanków nauczycieli i innych pracowników szkoły.

      Gromkimi brawami i upominkiem powitano najstarszego z przybyłych na zjazd absolwentów, który ukończył szkołę (wydział dróg i mostów) w 1953 r.

      Uroczystość prowadziła pani prof. Maria Pilich. Witając obecnych na sali absolwentów i wychowanków „Kolejówki” podkreśliła, że byli i są oni zasłużeni na różnych polach: nauki, techniki, polityki, kultury, sztuki, literatury, biznesu, a także w sporcie (m. in. lekkoatleta Marian Woronin – wicemistrz olimpijski z Moskwy z 1980 r.) i w Kościele rzymskokatolickim.

      Przedstawiła następnie prezentację przypominającą fakty i ciekawostki z historii szkoły oraz osoby w niej pracujące. Zebrani z ogromnym zaciekawieniem słuchali komentarza i patrzyli na archiwalne zdjęcia obu budynków szkolnych, sal lekcyjnych, warsztatów, boiska, internatu, gabinetów lekarskich i z przebiegu uroczystości szkolnych. Rozpoznawali swoich nauczycieli i kolegów na lekcjach, przerwach i na wycieczkach.

      Zebrani z przyjemnością wysłuchali serdecznych i ciepłych słów pani dyrektor Agnieszki Borkowskiej-Gut oraz zastępcy burmistrza Dzielnicy Ochota pana Grzegorza Wysockiego.
      Swoje wspomnienia przedstawił dawny dyrektor technikum (w latach 1987-2007) pan Jerzy Staniszewski. W imieniu absolwentów i wychowanków głos zabrał Zbigniew Janas, który szkołę ukończył w 1973 r.

      Sympatyczna była część artystyczna uroczystości. Duet muzyczno-wokalny Joanna i Leszek (absolwent z 1992 r.) rozpoczął występ od zaintonowania „Sto lat”, które dla swoich nauczycieli zaśpiewali razem z nim absolwenci i wychowankowie. Wykonawcy zaprezentowali kilka piosenek, a przy ostatniej - „Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg” przez aulę przetańczył długi nauczycielsko-uczniowski „pociąg”.

      Po zakończeniu uroczystości w auli absolwenci rozeszli się po korytarzach szkolnych, klasach, pracowniach przedmiotowych, byli w salach gimnastycznych, bibliotece i oczywiście muzeum. Z uśmiechem fotografowali się w ławkach i ze swoimi nauczycielami.
      Poźniej nauczyciele i ich byli uczniowie spotkali się w restauracji nieopodal szkoły w na uroczystym obiedzie. To spotkanie niektórzy zakończyli dopiero w późnych godzinach wieczornych.

      W niedzielę 15 października 2023 r. odbyło się jeszcze plenerowe towarzyskie spotkanie absolwentów i wychowanków „Kolejówki” z rodzinami. Zwiedzano zaplecze techniczne piaseczyńsko – grójeckiej kolei wąskotorowej, a następnie specjalny pociąg wyruszył ze stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe do Tarczyna i wrócił do Runowa. Tam to na leśnej polanie miał miejsce piknik z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Można było też przejechać się drezyną wąskotorową „moja – twoja”.
      Piękna pogoda spowodowała, że nie chciało się wracać do Piaseczna.

      Wszystkie wydarzenia jubileuszowe osoby biorące w nich udział uznały za bardzo udane, a absolwenci już czekają na kolejne spotkanie.

     • Sztafetowe biegi przełajowe

     • 28 września 2023 roku w Parku Szczęśliwickim w Warszawie odbyły się Mistrzostwa dzielnicy Ochota w sztafetowych biegach przełajowych, w ramach LVII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. W tych emocjonujących zawodach zadebiutowała reprezentacja Technikum nr 7. W rywalizacji ochockich szkół średnich uczniowie zdobyli srebrne medale.

      Reprezentacja pobiegła w składzie:
      1. Rafał Skrzydlewski 3oze
      2. Dawid Górski 1 cl
      3. Mieszko Chachurski 2ao
      4. Grzegorz Molak 2 eg
      5. Adam Tomkiel 2 bl
      6. Mateusz Kozłowski 5 eg

      Opiekunami grupy byli p. Radosław Dutkowski i p. Marcin Wiktorzak.

     • Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

     • 12 października klasa 3 oze wybrała się na wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Celem wyjazdu było poznanie życia i twórczości poety romantycznego, Zygmunta Krasińskiego. Uczniowie zwiedzili pałac, należący do poety, oraz ciekawą wystawę dzieł sztuki i pamiątek z okresu romantyzmu. Interesującym punktem wycieczki była wizyta w powozowni, w której uczniowie zobaczyli pojazdy z różnych epok.

      Opiekunami uczniów były Pani Renata Kędziora i Pani Aleksandra Retka.

     • Centrum Szkolenia Maszynistów

     • 17 października odbyła się wycieczka klasy 4eg do Centrum Szkolenia Maszynistów. Po krótkim instruktażu, uczniowie mogli usiąść w kabinie maszynisty za pulpitem i poczuć się jak profesjonaliści. Wszystkie niebezpieczeństwa zgłaszali dyżurnemu ruchu kolejowego. Miłą niespodzianką były odwiedziny Pana Henryka Skwarki, wieloletniego nauczyciela naszej szkoły, który podzielił się swoim doświadczeniem maszynisty i udzielał cennych wskazówek.
       

      Opiekunami wycieczki byli Pani Karolina Kozak oraz Pan Krzysztof Nawrocki.               

     • Europejski Dzień Języków

     • Po raz kolejny, odbył się Europejski Dzień Języków. Dzień ten został ustanowiony przez Radę Europy w 2001r. i zawsze świętowany jest 26 września. Celem Europejskiego Dnia Języków jest ukazanie korzyści płynących z nauki języków, takich jak pełniejsze porozumienie, poznawanie tradycji i kultury innych narodów europejskich. W tym roku uczniowie mogli poznać tradycyjne kuchnie narodowe i przedstawić popularne dania europejskie.

      Organizatorką Europejskiego Dnia Języków był Pani Patrycja  Żurkowska

     • Stacja Grawitacji

     • Po czasie intensywnej  pracy nadeszła pora na zabawę i integrację. 17 października członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu mieli okazję na wspólne, trampolinowe szaleństwo w Stacji Grawitacji. Wyzwaniem było także przejście całej trasy parku linawego. Dali radę! Kto, jak nie Oni!!!!

      Opiekunami Wolontariuszy były Panie: Monika Lange i Agata Gallewicz.

     • Mistrzostwa Szkół w Rummikub

     • 6 października 2023r. uczniowie klasy 4m, Franciszek Fabianowicz i Tomasz Orłowski reprezentowali Technikum nr 7 podczas XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół w Rummikub w Sztumie. Wysoki poziom konkursu pozwolił uczniom na zdobycie nowych doświadczeń i zainspirował ich do dalszej pracy.

      Opiekunem uczniów była Pani Małgorzata Deszczyńska.

     • Wycieczka klasy IV tk

     • Klasa IV tk, dzięki wsparciu firmy KOMBUD S.A. oraz PKP Intercity S.A. była na wycieczce w Gdańsku. Program obejmował zwiedzanie Targów Kolejowych TRAKO 2023, podczas których uczniowie poznali nowoczesne technologie związane z transportem kolejowym, technikę montażu i łączenia szyn, układania torowisk i rozjazdów, cyfrowe systemy kontroli nadzoru ruchu i trakcji.

      W czasie Dnia Edukacji na Targach TRAKO uczniowie wzięli udział w prelekcji pt: ,,Cykl z życia dworca”, organizowanej przez PKP S.A., zapoznali się ze strukturą firmy, zadaniami poszczególnych działów oraz perspektywami rozwoju zawodowego. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Poczty Gdańskiej oraz Starówki Gdańska.

      Opiekunami klasy IV tk byli Pan Antoni Winiarski i Pan Arkadiusz Kuźba

     • Warszawska Olimpiada Młodzieży w biegach przełajowych

     • 6 października 2023 r. odbyły się finały Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w biegach przełajowych. Z naszej szkoły zakwalifikowało się dwóch uczniów Mieszko Chachurski z klasy 2ao oraz Rafał Skrzydlewski z klasy 3oze. Zawody stały na wysokim poziomie, a uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i dzielnicę Ochota na finałach WOM.

      Opiekunem uczniów był Pan Kacper Hawryluk.

     • XII Warszawskie Dni Techniki

     • W ramach XII Warszawskich Dni Techniki uczniowie klasy 3e odwiedzili firmę Motor, gdzie zapoznali się z budową i zaletami samochodów elektrycznych marki Hyundai.

      Inicjatorem wycieczki był p. Andrzej  Dąbek

     • Gala Jubileuszu 150-lecia

     • Doczekaliśmy się!

      13 października odbyła się Gala Jubileuszu 150 – lecia Technikum nr 7 d. "Kolejówka".

      Dzień ten na długo zostanie w pamięci i sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu.

      W tym wyjątkowym dniu zaszczycili nas swą obecnością m.in.: Pani Renata Kaznowska - Wiceprezydent m.st. Warszawy, Pani Dorota Patrycja Stegienka, Burmistrz Ochota - dzielnica m.st. Warszawy, Zastępcy Burmistrza, Pan Sławomir Umiński i Pan Grzegorz Wysocki, Przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Naczelnik Wydziały Oświaty i Wychowania, Pan Krzysztof Grochowski, Przedstawiciele Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, Przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota, przedstawiciele związków zawodowych, prezesi i przedstawiciele spółek kolejowych, byli dyrektorzy Technikum nr 7 d. "Kolejówka", dyrektorzy zaprzyjaźnionych ochockich szkół, emerytowani i byli nauczyciele i pracownicy, absolwenci, rodzice i uczniowie Technikum nr 7 d. "Kolejówka".

      Jako pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor, Agnieszka Borkowska-Gut, w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na niełatwą historię szkoły, która jednak, mimo przeróżnych dziejowych komplikacji, potrafiła uczyć i wychowywać kolejne pokolenia młodych ludzi. Część oficjalną dopełniły przemówienia zaproszonych gości. Podkreślano w nich, że 150 – letnia historia szkoły to powód do dumy, a jubileusz to okazja do wypowiedzenia słów uznania dla wszystkich zaangażowanych w jej funkcjonowanie i w proces kształcenia młodzieży. Pod adresem placówki popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Nie zabrakło gratulacji, życzeń i wspomnień absolwentów. Na ręce Pani Dyrektor złożono prezenty i kwiaty. Podczas jubileuszu zostały wręczone Nagrody Burmistrza, wyróżnionym nauczycielom. Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja multimedialna, przybliżająca historię szkoły. Z zaciekawieniem patrzyliśmy na archiwalne zdjęcia budynku, sal lekcyjnych, nauczycieli i uczniów. Tego wyjątkowego dnia swoje talenty zaprezentowali uczniowie naszej szkoły, widzowie docenili talent i zaangażowanie młodzieży, nagradzając występujących gromkimi brawami. Po części oficjalnej goście mogli zwiedzać budynek szkoły i odbyć nastrojową podróż w czasie. Na szkolnych korytarzach przygotowano specjalnie na tę okazję wyjątkowe wystawy. Na zakończenie wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Wspólne spotkanie sprzyjało podtrzymaniu uroczystego charakteru święta szkoły i było okazją do wspomnień po latach. Bowiem, Jubileusz szkoły to święto wszystkich, którzy ją tworzyli i wpływali na jej atmosferę. To święto uczniów zarówno tych obecnych, jak i absolwentów. To w końcu okazja do pokazania tym, którzy uczą się w niej teraz, że szkoła to bardzo ważny czas w życiu każdego człowieka.

      Uroczystości jubileuszowe z okazji 150 – lecia  przeszły już do historii. Mamy nadzieję, że Szacowna Jubilatka, która przetrwała przez czas wojennej zawieruchy, z roku na rok, mimo upływających lat, będzie pięknieć i się rozwijać.

     • II Forum Maszynistów

     • W przeddzień Gali Jubileuszu obchodów 150 - lecia Technikum nr 7 d. "Kolejówka" miało miejsce bardzo wymowne wydarzenie. W auli naszej szkoły odbyło się II Forum Maszynistów Instruktorów/Maszynistek Instruktorek SKM 2023. Nasza szkoła przez 150 lat istnienia wykształciła wiele pokoleń pracowniczek i pracowników kolei. Pani Dyrektor, odebrała życzenia i gratulacje z okazji obchodów jubileuszu.

     • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

     • W Technikum nr 7 d. "Kolejówka" to podwójnie ważny dzień - dziś właśnie, odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. To znaczący moment w życiu szkoły - ślubujący uczniowie stają się ważnymi członkami szkolnej społeczności, a wygłaszając tekst przyrzeczenia podejmują ważne zobowiązanie - bycia wrażliwym, otwartym na drugiego, kształtującym swój charakter człowiekiem. 

      Pierwszoklasistom życzymy wspaniałego rozwoju zdolności i talentów, ale też odpowiedzialnej postawy, godnej ucznia Technikum nr 7 d. "Kolejówka".

      Dzisiaj również obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor, z okazji tego święta złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom, aby niełatwa misja pedagoga, nauczyciela i wychowawcy przynosiła efekty, satysfakcję i radość. To niezwykłe święto stało się okazją do tego, by podziękować nauczycielom za trud i pracę włożoną w kształtowanie umysłów uczniów, rozwijanie ich pasji i zainteresowań. W tym roku Nagrodą Dyrektora Szkoły zostało wyróżnionych 14 nauczycieli oraz 7 pracowników administracji i obsługi

      Z okazji Święta Edukacji Narodowej przekazujemy, na ręce Wszystkich Byłych i Obecnych Pracowników Naszej Szkoły, najlepsze życzenia i najszczersze podziękowania za dorobek tych 150 lat, które już za nami.

     • Dąb pamięci

     • Dzisiaj, w Światowy Dzień Drzewa, miało miejsce posadzenie ,,Dębu pamięci", który ma upamiętniać obchody 150 - lecia Technikum nr 7 d. "Kolejówka". W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Samorządu szkolnego, Rady Rodziców, Dyrekcji szkoły oraz Uczniowie. Pod ,,Dębem pamięci" została umieszczona Kapsuła Czasu, która dokumentuje nasze osiągnięcia, wspomnienia Uczniów i Absolwentów. Kapsuła będzie cennym źródłem informacji dla kolejnych pokoleń.

      Jubileuszowy wtorek świętowaliśmy w szkolnych bluzach

     • Rozpoczęliśmy tydzień jubileuszowy

     • Dzisiaj w auli Technikum nr 7 d. "Kolejówka" odbyła się konferencja dydaktyczna Spółki Tramwaje Warszawskie, podczas której na ręce Pani Dyrektor, Agnieszki Borkowskiej-Gut, zostały złożone schematy obwodów elektrycznych, sterujących urządzeniami taboru szynowego.

      Kolejnym akcentem jubileuszowego poniedziałku był pokaz astrofotografii, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz koncert muzyki elektronicznej.

  • Kontakt

   • Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka"
   • 22-822-32-52
   • Warszawa, ul. Szczęśliwicka 56
    02-353 Warszawa
    Poland
   • 519-717-515
   • 885-523-574
  • Logowanie