• Diuna

     • W dniu 29.11.21 r. klasa 3eg, razem z wychowawczynią Pauliną Patoką i p. Adamem Jabłonowskim, była na pokazie filmu "Diuna". Seans miał miejsce w Multikinie w Galerii Młociny i został zorganizowany przez kino specjalnie dla klasy 3eg. Film znalazł uznanie u młodzieży, która nie może doczekać się kontynuacji.

     • Jesień seniorów

     • W dniu 3.12.2021 r. w ramach współpracy z Fundacją Pomocy Społecznej Eva, odbyły się warsztaty pod tytułem "Mam Talent". Seniorki wspólnie z dziećmi pod okiem P. Magdy Kołodziejskiej, P. Ewy Łapińskiej wykonywały mydełka. Nieocenioną pomocą byli nasi wolontariusze, którzy po zajęciach szkolnych poświęcili swój wolny czas, by wesprzeć akcję.

     • Nagrody w konkursach o tematyce kolejowej zostały wręczone.

     • W konkursie „Historia kolei w Polsce” zorganizowanym w Dniu Kolejarza, wzięli udział uczniowie 8 klas o specjalnościach kolejowych: 1ega, 1egb, 1tk, 2eg, 2tk, 3eg, 3k i 4k. 

      Organizatorki konkursu p. Maria Pilich i p. Jolanta Arendarska, w porozumieniu z Dyrekcją szkoły, przyznały I nagrodę Patrykowi Jurkowskiemu z klasy 4k, dwie równorzędne nagrody II, dwie nagrody III oraz 10 wyróżnień. 

      Wyróżnieni zostali także uczestnicy, adresowanego do całej szkoły, konkursu polegającego na rozpoznaniu i opisaniu obiektów pokazanych na fotografiach na okolicznościowej kolejowej wystawie. Przyznano 3 nagrody - główna przypadła Maksymilianowi Borkowi z klasy 3ma. 

      Nagrody w postaci książek, broszurek i folderów (o tematyce związanej z koleją i postacią patrona szkoły) oraz okolicznościowe dyplomy laureaci odebrali z rąk p. Dyrektor Agnieszki Borkowskiej-Gut w dniu 30.11.2021 r. 

      Na zakończenie uroczystości zebrani poznali prawidłowe odpowiedzi na konkursowe pytania. P. Maria Pilich opowiedziała m.in. o Władysławie Reymoncie, który pracował na kolei jako pomocnik dozorcy plantowego i o losach nagrodzonego złotym medalem w 1937 r. w Paryżu polskiego parowozu Pm36.

     • Kwalifikacje

     • Nasi uczniowie zdobyli kwalifikacje operatorów na wózki widłowe.

      Opiekun p. Andrzej Dąbek

     • Przestrzenie (nie)dostępne, różnorodność świata kolei

     • Nazwa wystawy: "Przestrzenie (nie)dostępne, różnorodność świata kolei"

      Twórcy fotografii: Patrycja Bakalarczyk, Kordian Legawiec

      Organizator: Jolanta Arendarska

      Kurator wystawy: Adam Charif

      O twórcach wystawy:

      Patrycja Bakalarczyk – absolwentka Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka", zdobyła tytuł technika elektroenergetyka transportu szynowego i obecnie pracuje na kolei, gdzie zajmuje się obszarem utrzymania taboru kolejowego.

      Kordian Legawiec – W zeszłym roku ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Wacława Sierpińskiego, obecnie jest studentem Politechniki Gdańskiej. Pasjonat wszystkiego co szybkie i na kołach - motoryzacji, a także kolei. Oprócz tego pasjonat dobrej fotografii. Podczas sesji zdjęciowych wydobywa to, czego nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka oraz łączy piękno techniki z doskonałością natury.

      Skrócony opis wystawy:

      Wystawa fotografii pn. "Przestrzenie (nie)dostępne, różnorodność świata kolei" przedstawia niedostępne dla pasażera i osób postronnych elementy kolei w taki sposób, by pokazać ich surowe, metaliczne piękno i zachęcić do wrażliwości na estetykę otaczającego ich świata.

      Cel wystawy:

      Celem projektu jest uświadomienie i aktywizacja miłośników kolei do podjęcia działań w sferze artystycznej oraz nowego sposobu postrzegania kolei.

      Założenia artystyczne:

      Wykonane zdjęcia zapleczy technicznych w Warszawie i terminala przeładunkowego w Pruszkowie pozwoliły zatrzymać w kadrach niedostępne dla pasażera i osób postronnych elementy kolei w taki sposób by pokazać ich surowe, metaliczne piękno i zachęcić do wrażliwości na estetykę otaczającego ich świata.

      Autorzy postawili na kontakt przyrody z techniką, zachęcając do bliskości z naturą, biegania czy jeżdżenia na rowerze. W kółko i wciąż. Najchętniej w przestrzeni otwartej poznając oblicza świata innymi oczami niż codziennie. Niech wciągnie nas nowe podejście do kolei i przemysłu, wychodzące poza jego stereotypową funkcję.

     • II Ogólnopolski Konkurs Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego

     • Serdecznie zapraszamy do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego. Konkurs jest skierowany do pasjonatów kolei i uczniów szkół kształcących się na kierunkach związanych z branżą transportu kolejowego. Celem konkursu jest podnoszenie świadomości młodzieży w obszarze kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, która jako postawa ukierunkowana na odpowiedzialność nieodłącznie wiążąca się z wartością nadrzędną, jaką jest zdrowie i życie ludzkie. 

      Każda szkoła uczestnicząca w konkursie otrzyma certyfikat z podziękowaniem potwierdzający udział w konkursie. Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Edukacja dla Rozwoju Kolei oraz Zespół Szkół im. S.W. Reymonta w Małaszewiczach.

      Harmonogram konkursu - wyciąg

      Do dnia 10 grudnia br.  - przyjmowanie zgłoszeń - uczestnicy i Komisje Szkolne dokonują zgłoszenia na stronie internetowej dedykowanej konkursowi:

      https://kolejnaciebie.pl/ii-ogolnopolski-konkurs-ambasadorzy-bezpieczenstwa-kolejowego/ 

      Po dokonaniu zgłoszenia uczestnik otrzymuje e-mailowe potwierdzenie zgłoszenia oraz materiały przygotowujące do konkursu - literaturę konkursową.

      16 grudnia br. - I etap konkursu uczestnicy piszą zdalnie test wiedzy na temat bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

      21 grudnia br. - ogłoszenie wyników I etapu Konkursu na stronie Organizatora

      24 marca 2022 roku - II etap - Gala finałowa - Prezentacja innowacji związanych z bezpieczeństwem w transporcie kolejowym.

      Szkolnej Komisji Konkursowej przewodniczy Jolanta Arendarska (sala71). Wszyscy, którzy zgłosili swój udział w konkursie proszeni są o kontakt z przewodniczącą Komisji.

     • Wycieczka do Radomia

     • w dniu 26.11.2021 r. klasy 4c i 4g odbyły wycieczkę do Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Podczas wycieczki przewodnicy w ciekawy sposób przybliżyli twórczość i fakty z życia artystów. Część z nich było dla nas dużym zaskoczeniem, jak np. to że sam Gombrowicz rozpowszechniał nieprawdziwe pogłoski na swój temat, aby wykreować się na osobę szaloną, wykraczającą poza ramy. Informacje na temat życiorysów artystów zdobyte na wycieczce pomogły nam lepiej zrozumieć twórczość i przekaz płynący z ich sztuki.

      Opiekunowie: p. Renata Kędziora i p. Aleksandra Retka.

     • Finał Konkursu "Arsenał Warszawa 2021"

     • 25.XI.21 odbył się Finał Konkursu "Arsenał Warszawa 2021".

      W ogólnowarszawskim Konkursie z naszej szkoły rywalizowały 3 drużyny pod opieką p. Agaty Pruszczyńskiej i wszystkie odniosły sukces zajmując następujące miejsca:

      II miejsce - Michał Hoinca, Mateusz Szuba i Maciej Ulinowicz z kl. 3ma za film "Broń w Powstaniu Warszawskim",

      III miejsce - Adrian Kowalczyk i Krystian Linek z kl. 3ma za film "Warszawska Kolej Dojazdowa",

      Wyróżnienie - Maksymilian Borek z kl. 3 ma za film "Warszawskie Metro".

      Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat Warszawy i profesjonalizmem 

      w przygotowaniu filmów.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Turniej piłki nożnej Portimao Cup U-14

     • W dniach 18-21 listopada nasz nauczyciel wychowania fizycznego Pan Kacper Hawryluk wraz z zespołem, który trenuje przebywał na prestiżowym turnieju piłki nożnej Portimao Cup U-14 w Portugalii. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki ze względu na najlepsze zespoły klasy europejskiej i światowej. Cieszy nas ciągły rozwój i zdobywanie nowego doświadczenia przez naszą kadrę pedagogiczną.

      Serdecznie gratulujemy całej drużynie.

     • James Bond

     • 06. 10. 2021 r. w ramach integracji i programu "Warszawa z klasą", klasy 1oze i 1lg pod opieką wychowawców udały się do kina Helios, gdzie obejrzały film o najnowszych przygodach Jamesa Bonda "Nie czas umierać". Krótki spacer do kina i z powrotem, umożliwiły uczniom bliższe poznanie się oraz dały możliwość podzielenia się refleksjami po filmie.

      Opiekunowie: p. Renata Kędziora i p. Mariusz Gajos

     • Warsztaty z Fundacją ZIEMIA I MY i firmą FANUC

     • 19. 11. 2021. szkołę odwiedziła Fundacja ZIEMIA i MY wraz z firmą FANUC. Uczniowie pięciu klas mechatronicznych mogli zapoznać się z robotem FANUC CRX-10iA/L.

      Dzięki warsztatom uczniowie mieli możliwość zgłębić zasady doboru i sposoby programowania robotów. W dobie pandemii przez dwa lata uczniowie nie mieli możliwości zwiedzania zakładów produkcyjnych, dlatego te warsztaty są dla nich bardzo ważne. Dziękujemy Fundacji ZIEMIA i MY oraz firmie FANUC.

      #FundacjaZiemiaiMy #FANUC

     • Konferencja MKO

     • 17. 11. 2021 r. w naszej szkole odbyła się konferencja pt. "Wzmacnianie kondycji psychicznej nastolatków w oparciu o badania i metody profilaktyki zintegrowanej." Została ona zorganizowana przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" we współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie.

      Głównym celem konferencji było nawiązanie współpracy placówek województwa mazowieckiego z Instytutem Profilaktyki Zintegrowanej na rzecz wzmacniania kondycji psychicznej uczniów.

      Technikum nr 7 przystępuje do programu "Nawigacja w każdą pogodę." Dziękujemy za inspirujące spotkanie.

     • Bezpłatne zajęcia

     • Zapraszamy na bezpłatne zajęcia finansowane przez m.st. Warszawa do Ogniska Pracy Pozaszkolnej mieszczącego się przy ul. W. Skorochód-Majewskiego 17.

      Pełna oferta zajęć oraz zapisy na stronie:

      warszawa-pozaszkolne.pzo.edu.pl

     • Mistrzostwa Dzielnicy Ochota w Badmintonie

     • 15.11.2021 reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Ochota w Badmintonie. Po wyrównanej walce zajęliśmy 4. miejsce. Skład reprezentacji: Julian Dziełak, Zbigniew Witkowski, Jakub Niemirski. Opiekun p. Piotr Rogowski.

     • Polska Myśl Techniczna - wystawa

     • Zapraszamy na wystawę "Polska Myśl Techniczna" (hol II piętra).

      Wystawa przedstawia informacje o wybranych, wybitnych polskich wynalazcach, inżynierach, fizykach. Prezentowane są prace uczniów klas trzecich po gimnazjum. Organizator: p. Agnieszka Antosik

     • "Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie."

     • 05.10.2021 uczniowie klasy 2lg w ramach programu "Warszawa z klasą" wraz z księdzem Danielem Szafarzem obejrzeli film pt. "Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie."

      Losy wojenne księdza Stefana Wyszyńskiego - przyszłego prymasa Polski poruszyły uczniów i stały się punktem wyjścia do ciekawych rozmów podczas lekcji religii.

     • Tydzień z robotem

     • Fundacja ZIEMIA I MY wraz z firmą FANUC mają zaszczyt poinformować o wspólnej akcji organizowanej w dniach 15-19 listopada pn.: „Tydzień z robotem”. Wydarzenie odbędzie się na terenie Warszawy, w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1, oraz w czterech szkołach ponadpodstawowych zajmujących się kształceniem na kierunkach mechatronicznych.:

       

      1. Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 przy ul. Wiśniowej 57
      2. Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka" przy ul. Szczęśliwickiej 56
      3. Zespół Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka przy ul. Kasprzaka 19/21
      4. Zespół Szkół Łączności w Warszawie przy al. Stanów Zjednoczonych 24

       

      Naszym celem jest edukacja w zakresie robotyzacji i zachęcenie młodzieży do podjęcia nauki w tym zakresie. Codziennie przez cały tydzień robot będzie zmieniał miejsce i uatrakcyjniał naukę uczniom, dając możliwość sterowania nim, oraz poznania wielofunkcyjności robotów i wykorzystania ich w życiu codziennym.

       

      Prezentowany będzie robot FANUC współpracujący CRX-10iA/L który charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań w przemyśle. Oprócz tego, że robot może pracować ramię w ramię z człowiekiem, może być wyposażony w oprogramowanie narzędziowe umożliwiające zastosowanie tego robota w zasadzie do dowolnego procesu produkcji.

       

      Fundacja ZIEMIA I MY prowadzi działania na rzecz edukacji w zakresie nowych technologii oraz ochrony środowiska w przedsiębiorstwach, szkołach, instytucjach, innych organizacjach.  Promujemy nowoczesne podejście do przedsiębiorstwa i człowieka, polegające na wsparciu siebie nawzajem, przekazywaniu doświadczenia, promocji ciekawych i nowych technologii w oparciu o ekologiczne rozwiązania.

      Obecnie roboty wykorzystywane są w m.in. w przemyśle elektromaszynowym, górnictwie, rolnictwie, transporcie, budownictwie, łączności, przemyśle chemicznym, leśnictwie, medycynie, hotelarstwie, kosmonautyce, produkcji żywności i innych dziedzinach.

      Roboty przemysłowe stosuje się w celu zastąpienia ludzi w pracy na stanowiskach uciążliwych i niebezpiecznych. Najczęściej wykonują one zadania monotonne oraz ryzykowne (np. obsługa prasy lub praca w środowisku agresywnym chemicznie).

      Prezentowany robot, dzięki zainstalowanym systemom bezpieczeństwa może pracować razem z człowiekiem, co dodatkowo zwiększa spektrum możliwości użycia robota i wykorzystanie go np. do poprawienia ergonomii stanowiska pracy człowieka, lub precyzji wykonywanego przez niego procesu.