• I MIEJSCE W KONKURSIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
          • I MIEJSCE W KONKURSIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • W dniu 5.04.2019. podczas uroczystej gali laureatów, zwycięską pracę w konkursie multimedialnym w ramach VIII Tygodnia Języka Angielskiego zaprezentował uczeń klasy 1c Paweł Sufczyński.

            Tematem prezentacji była wycieczka po Dublinie - „Dublin City Tour”. Po wręczeniu nagród, uczestnicy z opiekunami obejrzeli anglojęzyczne przedstawienie przygotowane przez uczniów Technikum nr 11. Po występach na wszystkich czekały pyszne słodkości.

            Dziękujemy organizatorom i gratulujemy Pawłowi I miejsca. Opiekun: p. E. Łapińska

            Fotorelacja:

        • Międzyszkolny Tydzień Języka Angielskiego
          • Międzyszkolny Tydzień Języka Angielskiego

          • W VIII Międzyszkolnym Tygodniu Języka Angielskiego pod hasłem: „Ireland and Northern Ireland is more to see, more to discover, more to remember...” wzięli udział uczniowie klas 1c, 1g, 3c oraz 3g.

            W konkursie wokalnym naszą szkołę reprezentowała Aleksandra Jankowska z klasy 1g. W konkursie plastycznym udział wzięli Patrycja Jaszewska z klasy 1c, Aleksander Szczepański z 3c oraz Bartłomiej Zając z 3g. Natomiast Paweł Sufczyski z klasy 1c reprezentował szkołę w konkursie multimedialnym i zajął 1. miejsce (prezentacje multimedialne przygotowali również Maciej Mucha i Maciej Ramatowski z 3c).

            Relacja z gali laureatów wkrótce. Wszystkim gratulujemy! Opiekunowie: p. E. Łapińska oraz p. P. Szustak.

        • KONKURS MECHATRONICZNY
          • KONKURS MECHATRONICZNY

          • W tegorocznym Konkursie Mechatroniki, Automatyki i Robotyki organizowanym przez Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej uczniowie naszej szkoły zaprezentowali urządzenie gospodarstwa domowego sortujące odpady, co pozwoliło im na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu.

            W drugim etapie wykazali się po raz kolejny wiedzą dzięki czemu już 7 kwietnia będą walczyć w finale o indeksy na Politechnice Warszawskiej. Do finału zakwalifikowali się Gutowski Mateusz 3c, Wierzbicki Michał 3c, Kwaśny Paweł 4c.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za finał. 

        • „Houston, we have a problem.” - warsztaty językowe
          • „Houston, we have a problem.” - warsztaty językowe

          • 3 kwietnia 2019 r. uczniowie Technikum nr 7 wzięli udział w anglojęzycznych warsztatach pt. „Houston, we have a problem.” Zajęcia odbyły się w ramach projektu pt. „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7 …,” który jest współfinansowany ze środków Biura Edukacji m. st. Warszawy, w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne.

            Podczas warsztatów uczniowie zdobyli wiedzę na temat kosmosu w języku angielskim: czytali artykuł na temat katastrofy Apollo 13 oraz oglądali film  o pierwszym człowieku na księżycu. Dodatkowo rozwiązywali quiz Kahoot z ogólnej wiedzy o podboju kosmosu. Na koniec warsztatów uczniowie odbyli podróż po Centrum NASA. Zajęcia przygotowały i prowadziły: p. E. Łapińska i p. P. Szustak. Koordynatorem projektu jest p. M. Kołodziejska.

             

        • Pierwsze kroki w astronomii naszych uczniów
          • Pierwsze kroki w astronomii naszych uczniów

          • W dniu 1 kwietnia 2019 r. uczniowie Technikum nr 7 wzięli udział w warsztatach pt. „Miejsce Ziemi we Wszechświecie”, połączonymi z obserwacjami teleskopowymi. Zajęcia odbyły się w ramach projektu pt. „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7…”, który jest współfinansowany ze środków Biura Edukacji m.st. Warszawy w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne.

            Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zweryfikować swoją dotychczasową wiedzę na temat budowy Wszechświata oraz poznali wiele ciekawostek, np. dotyczących ciemnych plam na Słońcu lub rozbłysków Słońca.  Mieli okazję odwiedzić różne planety Układu Słonecznego podróżując z aplikacją Solar Walk Lite, a także podziwiać gwieździste niebo  dzięki aplikacji Stellarium. Wiele pozytywnych emocji wzbudziła część zajęć przeprowadzona w szkolnym obserwatorium astronomicznym znajdującym się na dachu budynku szkoły. Uczniowie uczyli się rozstawiać teleskopy i przeprowadzać obserwacje Słońca i nie tylko. Zajęcia poprowadził p. Krzysztof Szcześniak – członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Koordynatorem projektu jest p. Magdalena Kołodziejska.

             

             

        • Noc Muzeów 2019 w Technikum nr 7 d. „Kolejówka”
          • Noc Muzeów 2019 w Technikum nr 7 d. „Kolejówka”

          • Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie zobaczyć eksponaty związane z historią najstarszej średniej szkoły technicznej w Polsce, a także poznać jej obecne oblicze a nawet wejść na jej dach.

            W 1873 r. (czyli 146 lat temu!) Zarząd Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, z inicjatywy bankiera Leopolda Kronenberga, utworzył Warsztat Instruktorski, który kształcił praktykantów na maszynistów, mechaników i majstrów warsztatowych. W sierpniu 1875 r. rosyjski minister komunikacji ustawowo powołał do życia Szkołę Techniczną Warszawsko-Wiedeńskiej Kolei Żelaznej. Szkoła ta została umieszczona nieistniejącym już dziś w budynku przy ul. Chmielnej 88. Wielokrotnie zmieniała się nazwa szkoły i specjalności kształcenia.

            W 1953 r. Technikum Kolejowe Ministerstwa Komunikacji rozpoczęło zajęcia przy ul. Szczęśliwickiej 56 w nowym gmachu (IV piętra, kubatura 77 000 m³), zaprojektowanym przez architekta inż. Jana Golińskiego. Mieści się tu do dziś. Z dniem 1 września 2002 r.  przekształcono Technikum Kolejowe w obecne Technikum nr 7 (wchodzące w skład Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d.„Kolejówka”). Aktualnie kształci w 7 zawodach.

            Szkoła może się poszczycić ogromną rzeszą znamienitych absolwentów. Byli to m. in. Teodor Cetys (1908-1993) – spadochroniarz-cichociemny AK, Stefan Jabłkowski (1863-1926) – jeden z założycieli spółki Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, Aleksander Janowski (1866-1944) – współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Władysław Podkowiński (1866-1895) – malarz impresjonista, Władysław Pytlasiński (1863-1933), mistrz świata w zapasach i Marian Woronin (ur. 1956) – sprinter, mistrz olimpijski  z Moskwy z 1980 r.

            Zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia dokumentów, zdjęć, plakatów, książek, rysunków, medali, pomocy naukowych…
            Pozwoli to przekonać się jak wyglądali uczniowie i nauczyciele w różnych latach działalności szkoły, jak były urządzone pomieszczenia szkolne.

            Zaprezentowana zostanie również kolekcja różnego typu lamp kolejowych i piękne, a zarazem kształcące modele pociągów – dzieła uczniów i nauczycieli.

            Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia pokazów w najciekawszych obecnych pracowniach technicznych i … wyjścia na dach budynku.

            Więcej informacji na: https://pik.warszawa.pl/art/noc-muzeow-w-technikum-nr-7-kolejowka/

            Serdecznie zapraszamy 18 maja 2019 od godziny 19:00.

        • Poczuć się jak astronauta
          • Poczuć się jak astronauta

          • Nasi uczniowie w dn. 28 marca 2019 r., już po raz kolejny odwiedzili Planetarium Niebo Kopernika. Tym razem uczniowie z klas: 1g, 2c, 3g i 4g uczestniczyli w pokazie filmu „Astronauta”, podczas którego mieli okazję przenieść się w pobliże ISS i unosić się w przestrzeni kosmicznej. Mogli również dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na ludzi w kosmosie. Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa 6 astronautów, a widoki z ISS można obserwować na żywo. Wystarczy tylko wejść na stronę: https://isstracker.pl/iss/na-zywo

            Wyjście do Planetarium odbyło się w ramach projektu pt. „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7…”, który jest współfinansowany ze środków Biura Edukacji m.st. Warszawy w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne. Organizatorką wyjścia do Planetarium była p. Magdalena Kołodziejska – koordynatorka projektu, a opiekunami – p. Agnieszka Borkowska-Gut, p. Anna Olszak, p. Agnieszka Antosik.

        • „Halo Ziemia!”, czyli z wizytą w Planetarium Niebo Kopernika CNK
          • „Halo Ziemia!”, czyli z wizytą w Planetarium Niebo Kopernika CNK

          • W dniu 25.03.2019 r. uczniowie Technikum nr 7 (głównie z klasy 1c) odwiedzili Planetarium mieszczące się w Centrum Nauki Kopernik. Swoją wizytę w CNK rozpoczęli od zwiedzenia wystawy poświęconej zagadnieniom związanym z tematyką kosmiczną. Następnie wzięli udział w pokazie pt. „Halo Ziemia!”, który wskazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa komunikacja. Uczniowie siedząc w wygodnych fotelach odbyli podróż po Wszechświecie.

            Wyjście do Planetarium odbyło się w ramach projektu pt. „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7…”, który jest współfinansowany ze środków Biura Edukacji m.st. Warszawy w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne. Organizatorką wyjścia do CNK była p. Magdalena Kołodziejska, a opiekunami – p. Małgorzata Deszczyńska i ks. Daniel Szafarz.

             

             

        • Studentki Akademii Pedagogiki Specjalnej gościnnie w Technikum nr 7
          • Studentki Akademii Pedagogiki Specjalnej gościnnie w Technikum nr 7

          • W ramach obchodów Dnia Nowych Technologii w Edukacji, 21 marca 2019 r. w naszej szkole odbyły się lekcje pokazowe oraz warsztaty z zakresu edukacji przyrodniczej. W zajęciach uczestniczyły studentki APS, które pragną wykorzystywać nowe technologie w praktyce szkolnej. Uczestnicy warsztatów pogłębili i poszerzyli swoją wiedzę oraz rozwinęli swoje umiejętności w zakresie wykorzystywania ciekawych aplikacji w procesie edukacyjnym. Podczas spotkania zaprezentowano aplikacje na urządzenia przenośne, które łatwo można wykorzystać w trakcie zajęć lekcyjnych.

            Warsztaty zostały przeprowadzone według modelu BYOD. Prowadząca: Magdalena Kołodziejska

             

        • II Mistrzostwa Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu
          • II Mistrzostwa Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu

          • Dnia 20.03.2019 reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w II Mistrzostwach Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu organizowanych w Gliwicach.

            Celem mistrzostw była promocja sportu wśród uczniów, integracja środowisk szkolnych w Polsce oraz promocja transportu kolejowego.

            Po zaciętym meczu o półfinał, zakończonym rzutami karnymi, nasza drużyna zajęła miejsce 7.

            Po ostudzeniu sportowych emocji uczniowie mogli zobaczyć najwyższą drewnianą wieżę nadawczą na świecie.

            Opiekunowie: p. P. Sarna, p. P. Rogowski

             

        • Dzień Nowych Technologii w Edukacji z Technikum nr 7
          • Dzień Nowych Technologii w Edukacji z Technikum nr 7

          • W dniu 21 marca 2019 roku, już po raz kolejny w naszej szkole, w ramach obchodów Dnia Nowych Technologii w Edukacji, odbędą się bezpłatne, otwarte zajęcia pt. „Nowoczesne technologie w praktyce szkolnej”.  

            Serdecznie zapraszamy uczniów wszystkich etapów edukacyjnych wraz z opiekunami oraz studentów kierunków pedagogicznych. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Należy skontaktować się z sekretariatem szkoły. Zajęcia dla jednej grupy będą trwały 45 minut.

            Zajęcia poprowadzi Magdalena Kołodziejska, nauczycielka chemii i biologii w Technikum nr 7, inicjatorka cyklicznej konferencji dla warszawskich nauczycieli (WCIES) pt. „W wirtualnym świecie przyrody”.

            więcej informacji: dzie-nowych-technologii-w-edukacji-21-marca-2019-r-275522.pdf

             

        • Konkurs: Spelling Contest
          • Konkurs: Spelling Contest

          • Dnia 11.03.2019r odbył się konkurs z języka angielskiego: Spelling Contest. Spelling Contest są to zawody polegające na literowaniu słów w języku angielskim. W konkursie wzięły udział klasy: 1c, 2c, 2t, 3c, 3g oraz 3w. Na podium stanęli: Paweł Sufczyński z klasy 1c oraz Piotr Mikołajczyk z klasy 2c. Wyróżnienia otrzymali: Filip Kawczyński z klasy 3g oraz Mikołaj Rosołowski z klasy 3w. W skład jury wchodzili pan Dyrektor Z. Chałas (przewodniczący), p. E. Łapińska oraz p. P. Szustak. Zwycięzcom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy.

            Organizacja i przygotowanie konkursu: p. Ewa Łapińska i p. Paulina Szustak

             

             

               

        •  „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7 i rozwinąć kompetencje”
          • „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7 i rozwinąć kompetencje”

          • W ramach projektu „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7 i rozwinąć kompetencje”, dofinansowanego przez m.st. Warszawa, prowadzone są zapisy uczniów na następujące warsztaty (liczba miejsc ograniczona):

            1. Miejsce Ziemi we Wszechświecie

            2. Obserwacje Ziemi z ISS

            3. Wszechświat jest w nas

            4. Houston, we have a problem (w j. angielskim)

            5. Prototypowanie lądowników I łazików marsjańskich

            6. Łowcy cząstek kosmicznych – przygotowanie do szkolnego konkursu z nagrodami

            7. Amatorska służba radiokomunikacyjna

            8. Misja balonowa.

             

            Zapraszamy do udziału! Zapisy u p. M. Kołodziejskiej (s. 107).

        • Projekt Sally Ride EarthKAM w Technikum nr 7
          • Projekt Sally Ride EarthKAM w Technikum nr 7

          • W dniach 19-25 lutego 2019 roku uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy (i na pewno nie ostatni) wzięli udział w projekcie Sally Ride EarthKAM, który polega na pozyskiwaniu zdjęć powierzchni Ziemi wykonanych z orbitalnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zadaniem uczniów było wytypowanie i wskazanie miejsca, które następnie zostało sfotografowane przez kamerę zainstalowaną na ISS. W ten sposób udało się pozyskać zdjęcia m.in. Japonii, Kamczatki, Chile, Mongolii a także wybrzeży Australii.

            Inicjatorką projektu adresowanego do młodzieży szkolnej jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie. Początki projektu sięgają roku 1995 roku. Wczesniej projekt nosił nazwę KidSat. Jednak po śmierci astronautki w 2012 roku, NASA zdecydowała o zmianie nazwy programu na Sally Ride EarthKAM i pod taką nazwą znany jest dzisiaj.

            Do udziału w programie, który jest jednym z działań w ramach dofinasowanego przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy projektu pt. „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7…”,  zgłosiła uczniów nauczycielka Magdalena Kołodziejska.

            Bogatsi w nowe doświadczenia z niecierpliwością czekamy na kolejną misję, która odbędzie się w kwietniu 2019r.

            Australia Chile

             

            Japonia  Kamczatka

             

            Mongolia

        • Mechatronicy w kolejnym etapie konkursu E(x)plory
          • Mechatronicy w kolejnym etapie konkursu E(x)plory

          • Uczniowie klasy 3c: Mateusz Gutowski, Maciej Mróz, Aleksander Szczepański (lider zespołu) i Michał Wierzbicki zakwalifikowali się do etapu regionalnego w Konkursie Naukowym E(x)plory. Konkurs daje Młodym Naukowcom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. Konkurs Naukowy E(x)plory składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu, etapu regionalnego oraz ogólnopolskiego finału. Etap regionalny odbędzie się 24 maja 2019 w Łodzi, gdzie uczniowie przedstawią swój autorski projekt „Inteligentny System Poprawiający Jakość Powietrza.” Opiekun: p. M. Imiołek

             

            Wiecej o autorskim projekcie uczniów:

            Inteligentny System Poprawiający Jakość Powietrza  opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie, które jednocześnie jest centrum zarządzania całym systemem. Umożliwia ono kontrolowanie ruchu powietrza w dwóch kierunkach czyli nawiewanego zasysanego z zewnątrz poprzez czerpnię (otwór w ścianie zewnętrznej) i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale zanieczyszczonego, wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik ciepła, oddaje swoją energię do powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiegałby bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii. Powietrze rozprowadzane jest po domu kanałami wentylacyjnymi. W tym systemie powietrze, które jest nawiewane do domu, jest filtrowane. Zanim trafi do pomieszczeń, przechodzi przez filtry umieszczone wewnątrz urządzenia przy wymienniku, które oczyszczają nawiewane powietrze zatrzymując większość zanieczyszczeń, takich jak insekty, pył i kurz.

        • Lekcja bankowości w Centrum Pieniądza NBP
          • Lekcja bankowości w Centrum Pieniądza NBP

          • W dniu 22 lutego 2019r. klasa 1g uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Temat lekcji – „Bank i pieniądz” poświęcony był historii bankowości oraz zasadom działania różnych typów banków. Uczniowie dowiedzieli się również, jak odróżnić fałszywe pieniądze od prawdziwych i co należy zrobić z uszkodzonymi banknotami.  Mieli także możliwość sprawdzić się, czy są w stanie udźwignąć sztabkę złota. Opiekunami podczas wyjścia do CP były nauczycielki: M. Kołodziejska i E. Łapińska.

             

        • 10…9…8…7…6…5…4…3…2…1…START!
          • 10…9…8…7…6…5…4…3…2…1…START!

          • W naszej szkole właśnie wystartował projekt pt. „Dosięgnąć kosmosu z Technikum nr 7 i rozwinąć kompetencje”, którego celem jest rozbudzenie i wspieranie zainteresowań naukowych uczniów w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz rozwój kompetencji kluczowych. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne. Jego partnerami są ESERO Polska oraz Fundacja OPOR. Pomysłodawcą projektu oraz koordynatorem działań jest Magdalena Kołodziejska, nauczycielka chemii i biologii, ambasadorka kosmiczna ESERO.

            W ramach projektu zaplanowano szereg misji, których zwieńczeniem będzie majowy Kosmiczny Piknik Naukowy.

    • Kontakt

      • Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka"
      • 22-822-32-52
      • Warszawa, ul. Szczęśliwicka 56 02-353 Warszawa Poland
      • 519-717-515
      • 885-523-574
    • Logowanie